Najprostsza gra na walutach

Surowce i towary

Kolejnym alternatywnym rynkiem, gdzie warto rozważyć ulokowanie części kapitału są surowce, do których zaliczamy zarówno metale szlachetne:  złoto, srebro, platyna jak i przemysłowe np. miedź.

 

 Zalety inwestowania w surowce:

  • Wzrost cen kruszcu od 2001 roku o 500% z 250 USD do 1750 USD za uncję
  • Każdy rok z ostatniej dekady zakończony wzrostem cen

Złoto od zawsze było postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacja, która nie zwalnia od pewnego czasu. Dla inwestora długoterminowego zatem, nawet chwilowe korekty i spadki cen kruszcu nie powinny być zagrożeniem, w dłuższym bowiem kilkuletnim horyzoncie istnieje spore prawdopodobieństwo przekroczenia magicznej bariery 2 000 USD za uncję. Na rynku złota inwestor może handlować zarówno wykorzystując kontrakty różnic kursowych jak w przypadku rynku walutowego, jeśli jednak preferuje fizyczne przetrzymywanie kruszcu jest tutaj pewna alternatywna.

Tak jak na rynku walutowym nie ma możliwości „fizycznego” kupna pary EUR/USD, tak dla odmiany na rynku złota inwestor preferujący blask kruszcu w swoim sejfie (lub mennicy) może dokonać fizycznego kupna sztabki o interesujących go parametrach jeśli liczy na wzrost cen złota. Warto zatem przyjrzeć się alternatywnym formom inwestycji, nierzadko okaże się, że podjęcie ryzyka pozwoli na osiągnięcie rentowności na kapitale zdecydowanie przewyższając lokaty czy obligacje. Należy także pamiętać o tym, że na rynkach nie ma nic pewnego, nikt nie może zagwarantować kolejnych wzrostowych lat na rynku złota, czy dynamicznego odbicia na rynku akcji, z drugiej jednak strony jeżeli inwestor nie podejmie ryzyka, nigdy nie będzie w stanie osiągnąć rentowności z lokowanych pieniędzy znacznie przewyższającej inflację. Warto zatem obserwować sytuację ekonomiczną na świecie, podejmując decyzje odnośnie lokowania oszczędności, nie mniej jednak bez względu na dobre lub złe nastroje warto lokować 10-30%  kapitału w formy alternatywne takie jak waluty czy surowce, na tych rynkach wykorzystując kontrakty różnic kursowych możemy zarabiać bowiem niezależnie od trendu.